Aby łatwiej wprowadzić w życie zmiany i skupić się na takim życiu, jakie chcesz prowadzić, potrzebujesz wiadomo, zmienić swoje obecne działania, które już masz pewnie dawno jako nawyk. Pytanie jak się do tego zabrać?

Zmiana nawyku to temat bardzo wielu książek, więc wystarczy przeprowadzić prosty eksperyment, aby zaobserwować siebie, co się dzieje z Twoimi emocjami, w Twoim umyśle jak zmieniasz nawyk. Wystarczy wyciągnąć własne wnioski i już będziesz wiedzieć  jak u Ciebie przebiega zmiana prostego nawyku. Ćwiczenie polega na tym, że przez kolejne dni podczas mycia zębów, nie nakładaj tyle pasty na szczoteczkę ile teraz, tylko połowę mniej. Zobacz kiedy będziesz to robić już automatycznie i co się wydarzyło po drodze.

Czyli eksperyment najlepiej z podejściem ciekawego badacza i obserwatora, który ma prawo popełnić po drodze błędy i zrobić nieudane próby. Są też pewne warunki przy eksperymentowaniu, które dobrze by było określić przed przystąpieniem do eksperymentu.

Po pierwsze
 należy pilnować aby podczas eksperymentu nie „stracić życia”. Np inwestując wszystkie pieniądze w bardzo ryzykowne przedsięwzięcie, pracując za darmo dla kogoś na rzecz przyszłych wpływów, rozdawania wszystkiego co się ma za darmo, bo w którymś momencie nie będzie na chleb. Eksperyment nie może nas wykończyć. Czy inaczej, wspinając się na wysoki szczyt trzeba robić po drodze przystanki, odpocząć, czasami się cofnąć, zwolnić. Podczas eksperymentu trzeba pamiętać o swoim również zdrowiu.

Po drugie
określić ramy czasowe dla eksperymentu, aby w nim nie utknąć i nie zamienił się on w styl życia, chyba że jest to świadoma decyzja. Jeśli coś nie idzie dobrze, to jak długo będziemy eksperymentować?

Po trzecie
 trzeba określić po czym poznamy, że eksperyment zakończył się sukcesem? Często umysł płata nam takiego figla, że przed przystąpieniem do eksperymentu przestrzega nas, „straszy” wszelkimi możliwymi negatywnymi scenariuszami, a jak człowiek odważnie stawi im czoła, to potem zamiast się cieszyć, umysł podrzuca takie podsumowanie, ze przecież to było takie proste i każdy tak może zrobić! Uwaga to jest pułapka, która nie pozwala zauważyć, że eksperyment zakończył się sukcesem. Dlatego musisz to ustalić na początku eksperymentu.